Kot czy pies? Który zwierzak będzie najlepszym wyborem? Cz. 2

Jak już w poprzedniej części wspomnieliśmy – podążają za stadem, dokądkolwiek się udają, co czyni je bardziej otwartymi na podróżowanie lub poruszanie się. Z drugiej strony, ta mentalność stada utrudnia pozostawienie psów w spokoju, ponieważ pragną bliskości i uwagi.

Psy również wymagają większej opieki. Jeśli wrócisz do domu późno z pracy, będziesz musiał wyprowadzić psa na spacer, niezależnie od tego, czy pada deszcz, czy śnieg. Spacery powinny być czymś, na co czekasz. Jeśli spacery brzmią jak uciążliwy obowiązek, być może pies nie jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Jeszcze raz – nie ważne co mam do załatwienia i skąd wracam, naprawa pomp wtryskowych mi nie straszna, bo po powrocie zawsze śpieszę się z wyjściem na spacer z moim pupilem. Psy również wymagają uwagi i czasu na zabawę. Po powrocie do domu z pracy musisz spędzić trochę czasu na zabawie z psem, co może być wyczerpujące, zwłaszcza jeśli jest to żywy szczeniak.

A jak wygląda życie z kotem?
Koty nie są zwierzętami jucznymi, więc nie mają wrodzonej potrzeby, by cię zadowolić. Koty na wolności są samotnymi nocnymi łowcami, którzy mają własne terytorium łowieckie. W przypadku kotów domowych instynkty te czynią je znacznie bardziej niezależnymi niż psy. Ta niezależność może wydawać się odległa. Zwykle śpią przez większą część dnia i lubią wędrować po domu w nocy. Koty domowe mogą być również podatne na oznaczanie swojego terytorium przez opryskiwanie poza kuwetą, zwłaszcza przed wykastrowaniem lub wykastrowaniem. Ta terytorialność sprawia, że ​​nawet niewielkie zmiany, takie jak zmiana aranżacji mebli, są źródłem stresu.