Jak nauczyć psa aportować?

Chcesz nauczyć psa zabawy w aportowanie?

Fetch to nie tylko fantastyczny sposób na spędzenie czasu z psem, ale także prosta i przyjemna gra, w którą możesz zagrać, aby pomóc mu zachować formę. Zapewnienie psom wystarczającej ilości ćwiczeń, uwagi i stymulacji psychicznej ma kluczowe znaczenie dla ich ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ostatnie badania pokazały, że wiele psów przybrało na wadze podczas pandemii COVID-19, dlatego zadbanie o to, by Twój pies pozostał w formie, nigdy nie było ważniejsze.

Wybierz odpowiednią zabawkę
Zanim nauczysz psa aportowania, ważne jest, aby najpierw wybrać odpowiednią zabawkę, której będzie używał. Wielu rodziców zwierząt domowych zakłada, że ​​ulubiona zabawka ich psa będzie najlepsza, ale nie zawsze tak jest.

Najłatwiejszym sposobem zorientowania się, jaki rodzaj zabawki będzie działać, jest przedstawienie psu szeregu opcji. Piłki to dobry zakład, ale pamiętaj, aby unikać wszystkiego, co małe lub śliskie, co mogłoby przypadkowo połknąć lub się zakrztusić. Poszukaj zabawki, którą pociąga twój pies i którą łatwo rzucić.

Jeśli nie chcesz wyjść i kupić najnowszej i najlepszej zabawki, skromna piłka tenisowa powinna załatwić sprawę. Możesz także użyć frisbee, ale wcześniej dokładnie sprawdź, czy jest bezpieczne dla psa. Chociaż kije mogą wydawać się dobrą opcją, wielu weterynarzy odradza granie w aportowanie z kijami, biorąc pod uwagę obrażenia, które mogą spowodować, więc rozsądnie jest unikać zabawy nimi w ogóle.

  1. Naucz psa „przychodzić” i „trzymać”

Aby nauczyć psa aportowania, musisz najpierw nauczyć go dwóch podstawowych poleceń: „chodź” i „przytrzymaj”. Oto, co musisz zrobić.

Zacznij od trzymania wybranej zabawki przed psem. Być może będziesz musiał usiąść lub przykucnąć, abyś był na ich poziomie. Następnie poproś psa, aby „przyszedł”. Kiedy Twój pies podejdzie, aby przyjrzeć się zabawce i powąchać, nagradzaj go pochwałami i poczęstunkiem. W razie potrzeby użyj smyczy, aby delikatnie przyciągnąć psa do siebie.

Następnie powtórz ten proces, ale poproś psa, aby włożył zabawkę do ust, a gdy to zrobi, pochwal go i poczęstuj. Możesz posmarować zabawkę odrobiną masła orzechowego, aby zachęcić psa do jej złapania.

Dla fanów samochodów polecamy blog samochodowy o motoryzacji 🙂

Teraz, gdy Twój pies kojarzy włożenie zabawki do pyska z nagrodą, czas nauczyć go trzymać. Powtórz ten sam proces, co poprzednio, ale poczekaj, aż przytrzymają zabawkę przez sekundę, zanim je nagrodzisz. Przećwicz to kilka razy, za każdym razem wypowiadając komendę „trzymaj”, aby pies zrozumiał, że dajesz mu słowną wskazówkę, aby potrzymał zabawkę.

Kiedy już opanują trzymanie zabawki przez jedną sekundę, przećwicz ich stopniowe trzymanie jej przez dłuższy czas (dwie, potem trzy sekundy itd.), Zawsze upewniając się, że za każdym razem nagradzają.