Jak leczyć infekcję ucha psa?

Oznaki infekcji ucha

Jeśli twój pies miał kiedykolwiek infekcję ucha, jesteś całkiem świadomy objawów: potrząsanie głową, drapanie tylną nogą, tarcie głową o kanapę lub dywan, zaczerwienienie na płatkach uszu, a czasem zapach i wydzielina oznaki aktywnej i nieprzyjemnej infekcji. Czasami na policzku pojawia się również gorący punkt z powodu urazu spowodowanego drapaniem.

Te objawy pojawiają się, gdy infekcja jest ostra. Zaatakowany kanał będzie czerwony i prawdopodobnie opuchnięty, może mieć małe guzy i prawdopodobnie będzie miał gęstą, ciemną lub żółtą wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu. Są też bardziej subtelne oznaki, że coś jest nie tak. Jeśli twój pies trzyma głowę trochę w bok lub jest lekko ospały, mogą one również wskazywać na wczesną infekcję lub zapalenie w zewnętrznym przewodzie słuchowym.

Jeśli Twój pies ma śmierdzące uszy, ale nie masz pewności, czy to infekcja ucha, przeczytaj artykuł dr Thompsona o tym, co może powodować zapach w uszach Twojego psa. Aby prawidłowo zdiagnozować infekcję ucha, odwiedź swojego weterynarza.

Objawy infekcji ucha środkowego i wewnętrznego są poważniejsze i obejmują przechylenie głowy, chodzenie w kółko, anoreksję lub niemożność żucia, ślinienie się, nudności i szybkie ruchy gałek ocznych na boki. Jest to znacznie poważniejszy stan, który wymaga interwencji weterynaryjnej i może wymagać wizyty u specjalisty, aby odpowiednio się zająć.

Diagnostyka i leczenie infekcji ucha

Ostre infekcje ucha zewnętrznego są stosunkowo łatwe do zdiagnozowania i leczenia i zwykle ustępują szybko po rozpoczęciu leczenia. Najczęstsze leczenie obejmuje czyszczenie i krople do uszu. Jeśli infekcja zostanie wykryta wcześnie lub jest łagodna, czyszczenie uszu psa dostępnym bez recepty środkiem czyszczącym, takim jak krople Zymox, może szybko rozwiązać objawy.

Należy zachować ostrożność podczas używania środka czyszczącego bez badania weterynaryjnego. Jeśli błona bębenkowa jest uszkodzona, użycie środka do czyszczenia uszu może wepchnąć infekcję do ucha środkowego, narażając psa na jeszcze większy problem później. Większość infekcji wymaga kropli na receptę, które zawierają steroid, antybiotyk i środek przeciwgrzybiczy. Zapewnia to szybką ulgę dzięki steroidowi i zwykle jest lecznicze.

Cięższe stany zapalne i dłużej trwające infekcje wymagają czasem przedłużonego leczenia i prawdopodobnie doustnego sterydu, aby przynieść ulgę. Jeśli infekcja jest związana z alergiami, leczenie alergii leżącej u jej podstaw może ograniczyć nawroty. Alergie pokarmowe i środowiskowe mogą być związane z infekcjami ucha, dlatego zaleca się stopniowe podejście do diagnozowania i leczenia alergii.

W wolnej chwili odwiedź blog o autach i zapoznaj się z artykułami o konserwacji swojego samochodu.

Infekcje ucha środkowego i wewnętrznego na ogół wymagają doustnego antybiotyku lub środka przeciwgrzybiczego o szerokim spektrum działania. Korzystne mogą być doustne sterydy. Leczenie może również obejmować leczenie objawowe nudności i anoreksji, ale psy, które są poważnie dotknięte chorobą, mogą wymagać bardziej intensywnej opieki.